Jesteś tutaj
Home > MyBlog > Przemyślenia > Manipulacje

Manipulacje

Wiele lat poznawałem mechanizmy manipulacji.

Czytałem, obserwowałem siebie, uczyłem się. I mimo tego dawałem się robić w konia takim, co ledwo umieli czytać. Zamiast się obrażać, zacząłem zgłębiać ten problem, i go rozwiązałem. Ale to rozwiązanie nie spodoba się wielu ludziom, wierzącym w swoją wyjątkową przenikliwość.

Możesz poznać triki, sprytne podejścia, mieć je w małym palcu – i się natniesz. Czemu? ponieważ manipulacja to wykorzystanie naszych emocji. Emocjami zawiaduje nasza podświadomość a tej nie znamy całej. Zawsze są jakieś miejsca w niej których nie znamy, i ktoś wciskając odpowiedni klawisz się zachowa w taki sposób, że zaleje nas fala ciepłych uczuć do oszusta, i ani się obejrzymy a zostaniemy wystrychnięci na dudka, mimo że przeczytaliśmy 20 podręczników jak się nie dać oszukać.

Podam wam najprostszy przykład. Kobieta która rzucił chłopak, strasznie cierpi bo już sobie ułożyła w głowie życie z nim na 50 lat do przodu, a on jak się okazało miał inne plany i odszedł. Płacząc i wściekle wbijając igły w laleczkę voodoo symbolizującą ex narzeczonego, dziewczyna przysięga sobie ze już nigdy więcej się nie zakocha. I nagle poznaje faceta – przystojny, szarmancki, wysoki i wykształcony. I mówi takie miłe słowa, o miłości silniejszej niż życie, o swojej firmie w której jest szefem, o swoim BMW – i co z tego że nasza przykładowa kobieta przeczytała że to jest manipulacja, skoro jej sutki mają taką erekcję że przebijają się przez bluzeczkę? Zaprawdę, powiadam wam że nim kur zapieje, nieszczęsna zostanie zbrukana chucią romantycznego biznesmena z Konina, a na pamiątkę upojnej nocy w stogu siana w stodole rodziców zostaje jej ropna wysypka w miejscu intymnym.

Znasz sztuczki z NLP? nic to nie da gdy weźmie się za Ciebie fachowiec. Co ciekawe, fachowcy od manipulacji sami są ordynarnie manipulowani, i żyją w chaosie chociaż sami myślą ze mają lekkie życie – ale nie, nie mają. Ci którzy wyszli poza manipulację, np. ja doskonale o tym wiedzą, odczuwając coś czego manipulant nigdy nie odczuje.

A teraz powiedzmy sobie o moim tajemniczym sposobie na manipulację. Kochanie i szacunek do siebie. Gdy kochasz siebie, możesz nie znać trików i sztuczek oddziaływania na podświadomość, a nie zostaniesz oszukany. To dlatego ludzie wokoło Ciebie nie chcą dopuścić byś pokochał siebie. Nie mogli by wtedy Ciebie kontrolować i oszukiwać. Jeśli kochasz siebie, unikasz rzeczy dla Ciebie przykrych, a doznajesz przyjemnych – tak, to jest właśnie takie proste. Nie błagasz o uwagę, o uznanie, nie podlizujesz się bo się sam doceniasz, a opinia innych Ci delikatnie mówiąc „zwisa”. Za każdym razem kiedy jesteś oszukany, manipulant drażnił Twoje niedowartościowanie, albo powodował że czułeś brak czegoś. Gdy kochasz siebie, nie można zaatakować w te punkty, i nie trzeba czytać poradników czy słuchać w pracy porad mądrej Pani Jadzi z nadwagą.

Ale Ci którzy myślą że są mądrzy, jeśli nie kochają siebie są tylko mięsem do oszukiwania, chociaż bardzo wierzą w to że tak nie jest. Czasem coś przenika do ich świadomości, przeczucie że wszyscy ich równo kantują, i to powoduje ich agresję, frustrację.

Boże chroń mnie od speców od manipulacji, bo od manipulantów sam się ochronię. Poszli won na drzewo wszyscy trenerzy sukcesu, twórcy jedynie słusznych terapii, mistrzowie manipulacji, adepci psychologii, wróżki, jasnowidze, czarni magowie, kapłani jedynie słusznych religii i cala ta hałastra z zerową samooceną.

Reasumując – moją całą wiedzę mogę wsadzić do kuwety mojej emerytowanej kici, Hektorka. Ta wiedza którą często szokowałem innych, warta jest mniej więcej tyle, co obfita zawartość kuwety, którą moja kicia skutecznie zapewnia gdy się naje do syta kiełbasy.

Jedyne co mogę zrobić, to w trakcie obcowania z innymi ludźmi obserwować siebie czy czuję się niedoceniony przy tej osobie? czy czuję się gorszy? jeśli tak, świeci mi się czerwona lampka. Sprobujcie mnie wtedy o coś poprosić albo coś sprzedać 🙂

 

 

One thought on “Manipulacje

Dodaj komentarz

Top