Jesteś tutaj
Home > MyBlog > Przemyślenia > Płukanie nosa

Płukanie nosa

Powinno się je robić codziennie.

Gdy oddychamy nosem, włoski zatrzymują większość brudów na błonie śluzowej w zatokach. Tam wydziela się śluz który wysmarkujemy, jest to mechanizm oczyszczania.

Jednakze z czasem ten mechanizm u większości ludzi zawodzi. Śluz twardnieje i przylepia się w zatokach zmniejszając ich drożność. Z czasem tak narasta że oddychanie nosem staje się męczarnią. Wedy trzeba oddychac ustami, które nie filtruja powietrza z mkrobów jak nos, i szybko się przeziebiamy.

Ponadto, w pełnych zaschniętego śluzu zatokach tworzą się kolonie bakterii, pojawiają się zapalenia zatok, bóle oczu (nacisk na new), bóle głowy. Z czasem trzeba robić punckję czyli lekarze wbijają się igłami w zatoki i wyjmują stamtąd to co tam ulokowaliście. Widziałem kiedyś jak to sie robi – jęki bólu sa koszmarne.

Temu wszystkiemu można łatwo zapobiec. Lepiej sie czuć, swieżym, lekkim, zdrowym w banalnie prosty sposób.

Bierzemy w łapkę opakowanie 10ml z apteki soli fizjologicznej, i wlewamy nad umywalką w jedną dziurkę, przechylamy głowę i woda wypływa drugą dziurką. Ta woda, użyźnia zaschnięte, że się tak wyrażę, gluty, i się je wysmarkuje. Proste? no własnie.

 

 

 

4 thoughts on “Płukanie nosa

  1. Rózne moga byc tego przyczyny.
    Blona sluzowa nosa posiada swój pewien rytm. Co mniej wiecej 30min jeden przewód nosowy ulega obrzmieniu, a drugi obkurczeniu. Oddycha sie tym obkurczonym, a obrzmialy w tym czasie odpoczywa i regeneruje nablonek. Mozesz miec wade przegrody nosowej, przez co jeden z przewodów nosowych jest wezszy. Kiedy szerszy przewód sie regeneruje i oddychasz przez ten wezszy, mozesz miec uczucie zatkanego nosa. Przewód nosowy moze przytykac tez polip, powstaly po jakims zapaleniu, albo z powodu uczulenia. Przyczyna moze tez lezec w przewleklym zapaleniu zatok, przewleklym niezycie blony sluzowej jamy nosowej itp. Jesli sprawa jest uciazliwa, to trzeba isc do dobrego laryngologa. Mozliwe, ze zaproponuje leczenie operacyjne.
    Ale nie ma co tu gdybac przez internet!

  2. Dzieki, leczylem sie kiedys u takiej wspanialej, starszej Pani dr laryngolog (i wyludzalem L4 🙂 ) i mysle ze powiedziala by mi ze mam krzywa przegrode nosowa.

  3. Metoda jest dobra we wspomagajacym leczeniu zapalenia zatok, kiedy ich ujscia sa niedrozne. Wtedy faktycznie warto je plukac. Odradzam jednak praktykowanie tego codziennie. Zdrowy organizm osoby niepalacej posiada wystarczajaco skuteczne sposoby na pozbycie sie wszelkiego wdychanego przez nas brudu. Czeste plukanie nosa moze nam zaszkodzic.

Dodaj komentarz

Top